Witamy na stronie SP91   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie SP91

Spacery po Wrocławiu


 SPACERY PO WROCŁAWIU

Od kilku lat prowadzone są w naszej szkole cykliczne sobotnie spotkania prowadzone przez p. Bożenę Szumowską. Dzieci odwiedzają ciekawe miejsca naszego miasta i miło spędzają czas. Oto kilka relacji z lat ubiegłych.

ROK SZKOLNY 2018/2019


SPACERY PO WROCŁAWIU

Port lotniczy

Dnia 8.06.2019 roku zwiedzaliśmy Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika. Nowy port działa od 2004 roku – jest czwartym portem Polski. Oglądaliśmy przyloty i odloty samolotów. Wrocławski port lotniczy jest obecnie obsługiwany przez 10 regularnych linii lotniczych. W okresie letnim obsługuje szereg połączeń czarterowych.

Bożena Szumowska

SPACERY PO WROCŁAWIU

Narodowe Forum Muzyki

HYDROPOLIS

Odwiedziliśmy Hydropolis
SPACERY PO WROCŁAWIU DLA NAJMŁODSZYCH

etap IV – Gabunet Osobliwości

Dnia 5.01.2019r. byliśmy w Muzeum Architektury.

SPACERY PO WROCŁAWIU

Święto Niepodległości

SPACERY PO WROCŁAWIU

27 października odwiedziliśmy Papugarnię.

SPACERY PO WROCŁAWIU

6 października wyruszyliśmy na spacer, aby poznać najstarsze źródła historyczne, odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne.


ROK SZKOLNY 2017/2018


aparat


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych
etap IX – 21.04.2018
OGRÓD ZOOLOGICZNY

            Wrocławski Ogród Zoologiczny został otwarty dokładnie 10 lipca 1865 roku i jest najstarszym miejscem tego typu w Polsce. Pod koniec 2015 roku prezentowało ono aż 10,5 tys. z 1132 gatunków zwierząt (nie licząc bezkręgowców), co plasuje je na trzecim miejscu na świecie. Jest też piątym najchętniej odwiedzanym Ogrodem Zoologicznym w Europie.

            Głównym celem naszej grupy było przde wszystkim zobaczenie Afrykarium, Odrarium
i Rancho. Było super! Braliśmy udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Od owieczki do niteczki”, na których mogliśmy dużo bliżej poznać te zwierzęta oraz ich znaczenie dla natury i człowieka. Mogliśmy też wejść bezpośrednio do zagrody, zobaczyć jak strzyże się owce i jak potem grępluje się, czyli rozczesuje pozyskaną od nich wełnę.

            Uwieńczeniem tych nietypowych warsztatów były zabawy oraz możliwość własnoręcznego wykonania  maskotki. Wycieczka do Ogrodu zoologicznego była nagrodą dla tych, którzy od początku tego roku szkolnego spacerowali z nami po wrocławiu najczęściej 😉

Pozdrawiamy serdecznie
Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych
etap VIII – 14.04.2018
MUZEUM ETNOGRAFICZNE

           Muzeum Etnograficzne to muzeum sztuki ludowej Dolnego Śląska, które istnieje od 1954 roku. Początkowo miało ono swoją siedzibę w Pałacu Królewskim. Obecnie stanowi dział wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Jego pierwsze zbiory powstały dzięki przekazaniu eksponatów z magazynu Ministerstwa Kultury
i Sztuki w Bożkowie i Żelaźnie oraz z muzeów regionalnych znajdujących się w takich miejscowościach jak Karpacz i Szklarska Poręba.

            Muzeum Etnograficzne gromadzi wytwory dolnośląskiej wiejskiej kultury ludowej. Na wystawie poznaliśmy dolnośląskie narodowości, ich stroje ludowe i przedmioty codziennego użytku. Wszystko było dla nas ciekawe i nietypowe. Czasem śmieszne, czasem zaskakujące, ale właśnie przez to bardzo interesujące.

            Z Muzeum, które mieści się przy ul Traugutta 111 przespacerowaliśmy się do ul. Na Grobli, skąd Polinką przedostaliśmy się na Wybrzeże Wyspiańskiego (niektórzy jechali nią po raz pierwszy, więc była to nie lada atrakcja). Tam zatrzymaliśmy się na chwilę przy Pomniku Pomordowanych Profesorów Lwowskich, by dowiedzieć się kim byli, dlaczego zginęli i by minutą ciszy oddać im zasłużony hołd.

Na koniec poszliśmy jeszcze na lody.

Dziękujemy wszystkim i do zobaczenia

Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych
etap VII – 10.03.2018
MUZEUM TEATRU I DZIELNICA CZTERECH WYZNAŃ

           W tym miesiącu postanowiliśmy wybrać się m.in. na spacer do Dzielnicy Czterech Świątyń, choć w tym wypadku słowa „dzielnica” nie powinno się rozumieć w sensie urbanistycznym.

Dzielnica Czterech Wyznań lub też Wzajemnego Szacunku (bo tak zamiennie mówi się o Dzielnicy Czterech Świątyń) to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w odległości zaledwie 300m znajdują się obok siebie: kościół ewangelicki, katolicki, prawosławny i synagoga. Miejsce to znajduje się w samym centrum Wrocławia i żyją tu obok siebie katolicy, ewangelicy, Żydzi i prawosławni. Wszyscy razem, choć tak różni – złączeni wiarą w jednego Boga. Czy to nie piękne?

I chociaż większość z tych świątyń okazała się być zamknięta, to udało nam się wejść do cerkwii, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele starych ikon i gdzie odurzył nas bardzo intensywny zapach palonego kadzidła.

            W drodze do synagogi zatrzymaliśmy się przy Kryształowej Planecie, której autorką jest wrocławska artystka Ewa Rossano. Rzeźba ta mieści się na rogu ulic Kazimierza Wielkiego
i św. Antoniego i przedstawia młodą kobietę ubraną w sukienkę, której dolna część uformowana jest w kształt kuli ziemskiej. Korzystając z tego faktu, odbyliśmy krótką lekcję z geografii, odgadując nazwy kontynentów na podstawie ich kształtów, co na wcale nieźle wychodziło 🙂

            Po odwiedzeniu ostatniej ze świątyń, mianowicie Synagogi pod Biały Bocianem, udaliśmy się do Muzeum Teatru, przed którym przywitała nas ogromna głowa Orfeusza – boga śpiewu
i muzyki. W muzeum mogliśmy obejrzeć wiele rzeczy, które pochodzą z prywatnych zbiorów Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantonimy. Wśród nich zachwycił nas ogromny zbiór zabawek z całego świata. Mogliśmy też poćwiczyć z wirtualną baletnicą i wczuć się w rolę inspicjentki koordynującej pracę nad realizacją całego spektaklu. Dosyć interesujący był też mechaniczny klaun wielkości dorosłego człowieka, który poruszał się w zaskakujący dla nas sposób.

            Pełni wrażeń i zmęczeni, spacer zakończyliśmy posiłkiem w Mc’Donaldzie, gdzie na gorąco wymienialiśmy się wrażeniami z udanej wycieczki. I chociaż wszystkim wydawało się, że wracamy już do domu, to na koniec udało nam się jeszcze pobiegać wśród wielkich kolorowych baniek

            Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i zapraszamy na kolejny Spacer  po Wrocławiu.

Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych
etap VI – 10.02.2018
MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI

10 lutego wybraliśmy się piętnastoosobową grupą do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Warto tam pójść, choćby ze względu na to, że jest to jedyna w Polsce placówka muzealna, która gromadzi i chroni zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r.

Muzeum utworzone zostało w 1921 roku w Warszawie, a od 1956 roku mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej przy ul. Krasińskiego 1 we Wrocławiu.

Przed szkołą zebralismy się, jak zwykle, o godzinie 10.00. Stąd pojechaliśmy tramwajem
w okolice Parku Słowackiego. Przechodząc tamtędy zatrzymaliśmy się na chwilę przy dwóch rzeźbach – Akcie/2010 Ryszarda Zaryckiego oraz pomniku samego Słowackiego rzecz jasna.
W końcu trafiliśmy do muzeum…

Po Muzeum Poczty oprowadzała nas miła Pani, która w ciekawy i przystępny sposób zapoznała nas nie tylko z ciekawymi eksponatami, np. z ówczesnym krokomierzem, ale przedstawiła nam też „drogę listu”, czyli omówiła kolejne etapy pracy poczty: od wrzucenia przesyłki do skrzynki, do dostarczenia jej przez listonosza do odbiorcy.

Oprócz tego dowiedzieliśmy się również, że:

  • początkowo to odbiorca listu płacił za przesyłkę;
  • ładnym pismem wyrażało się szacunek nadawcy do adresata;
  • z Wrocławia do Gdańska wprawny wędrowiec szedł na piechotę 10 dni i używał do tego krokomierza właśnie, by móc sumiennie wyliczyć należność za wykonaną usługę;
  • pierwsze znaczki pocztowe powstały w Wielkiej Brytanii w 1840 roku, przedstawiały portret młodej królowej Wiktorii, były czarne i posiadały nominał 1 pensa, dlatego też do dziś mówi się na niego Penny Black, czyli czarna jednopensówka;
  • pierwszy polski znaczek pojawił się w 1860 roku;
  • znaczki mogą pachnieć i smakować np. czekoladą :)))

W drugiej części zajęć mogliśmy zobaczyć pierwsze aparaty i centrale telefoniczne. Dowiedzieliśmy się, że współczesną telegrafię zapoczątkował Amerykanin Samuel Morse skonstruowanym przez siebie w 1837 roku aparatem i nawet mogliśmy go wypróbować. Na koniec stworzylismy własne prymitywne telefony z papierowych kubków i sznurków, by przekonać się, że rozmowa na odległość to wcale nie jest skomplikowany proces.

W muzeum widzieliśmy też pokonkursową wystawę zeszłorocznych kartek bożonarodzeniowych
i z radością odkryliśmy wśród nich prace naszych koleżanek i kolegów ze Światowida.

Wszystko bardzo nam się podobało. Szkoda tylko, że nie mogliśmy posmakować tych czekoladowych znaczków…

            Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy na marcowy Spacer  po Wrocławiu.

Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych
etap V – 13.01.2018
ŚLADAMI WROCŁAWSKICH SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

Zaczęła się zimowa przerwa semestralna, czyli ferie. Wielu z nas już w piątek, zaraz po skończonych lekcjach wyjechało poza Wrocław, by odpocząć od zgiełku i zażyć nieco zimowego szaleństwa, ale nie wszyscy. Ci z nas, którzy zostali, postanowili wyruszyć na tradycyjny już, comiesięczny spacer po naszym mieście.

Głównym celem naszej przechadzki było tym razem zwiedzanie bożonarodzeniowych szopek. Zajrzeliśmy więc do kilku wrocławskich kościołów, ale według oceny najmłodszych uczestników naszej wycieczki, najpiękniejszą z nich została okrzyknięta ta z Parafii Najświętszej Marii Panny na Piasku. Drugie miejsce zajęła szopka znajdująca się w Bazylice św. Elżbiety. Wreszcie, jako trzecia z ogółem sześciu obejrzanych, doceniona została szopka z kościoła uniwersyteckiego. Przy okazji zwiedzania świątyń poznaliśmy też cechy charakterystyczne stylu gotyckiego, czyli strzeliste, ostre łuki, krzyżowe i gwiaździste sklepienie oraz witraże.

W trakcie spaceru mieliśmy również możliwość bliższego przyjrzenia się pomnikowi Bolesława Chrobrego, który jest dziełem Doroty Korzeniewskiej (absolwentki wrocławskiej ASP) oraz Grażyny Jaskierskiej i Macieja Albrzykowskiego (również wrocławian). Na wstędze tego monumentu znajdują się płaskorzeźby przedstawiające m.in. mapę Europy w 1000 roku, papieża Sylwestra II, cesarza Ottona III i św. Wojciecha. Pomnik odlano w Szymanowie pod Poznaniem. Waży on 6,5 tony i mierzy 10 metrów – jest więc co podziwiać:)

Po tak długiej przechadzce musieliśmy oczywiście odpocząć. W tym celu udaliśmy się jak zwykle do McDonald’sa, gdzie w radosnym nastroju dzieliliśmy się wrażeniami i planami na
najbliższe wolne dni.

Pozdrawiamy i zapraszamy na następny spacer.

Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych
etap IV – 02.12.2017
MUZEUM PANA TADEUSZA

Zaczął się grudzień. Już niedługo święta Bożego Narodzenia. Wiemy jak wyglądają one w naszych domach obecnie. Do Muzeum Pana Tadeusza pojechaliśmy więc specjalnie po to, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat polskich obyczajów aż sprzed dwustu lat.

Lekcja miała tytuł Białe Święta. O Bożym Narodzeniu w dworze szlacheckim. Dowiedzieliśmy się z niej, że dawniej przygotowania do świąt zaczynały się już w lipcu, że na stole wigilijnym było aż dwanaście tylko rybnych potraw i że wtedy na choince zawieszano jabłka i orzechy, które miały być pokarmem dla dusz naszych zmarłych przodków. Wiemy też już, że w przygotowaniach do kolacji wigilijnej uczestniczyły same niewiasty, a chłopcy i mężczyźni udawali się w tym czasie na poranne polowanie. Idąc więc ich śladem, zagraliśmy w wirtualną grę, w której upolowaliśmy zająca.

Po prelekcji mogliśmy jeszcze poczuć się przez chwilę jak prawdziwi szlachcice i szlachcianki. Przebieraliśmy się w dziewętnastowieczne stroje i jak dawniej, ucieraliśmy w moździerzach anyż i inne przyprawy, z których potem robiliśmy świąteczne woreczki zapachowe.

Owiani magią ziół i przypraw udaliśmy się na świąteczny jarmark, gdzie cieszyliśmy oczy ogromem pierników, aniołów i innych świątecznych ozdób. Widzieliśmy też mówiącego ludzkim głosem renifera i zrobiliśmy sobie kilka zdjęć. Atmosfera była naprawdę magiczna. Szkoda tylko, że wbrew zapowiedziom tego dnia nie padał śnieg.

Pozdrawiamy i zapraszamy na następny organizowany przez nas Spacer  po Wrocławiu –

Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2017 roku wybraliśmy się na spacer, którego głównym celem było świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spod szkoły wyruszyliśmy w liczbie dziesięciu osób dokładnie o godz. 10.00 i tramwajem nr 10 dotarliśmy do Muzeum Narodowego. Tam podziwialiśmy rzeźby, których autorką jest, nieżyjąca już niestety, ceniona bardzo w świecie polska artystka – Magdalena Abakanowicz. Stoi tam jedenaście, wykonanych przez nią z blachy, baśniowych postaci przedstawiających rycerzy króla Artura.

            Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż Odry, podczas którego mogliśmy zobaczyć m. in. statek Wratislavia – jest on obecnie największym statkiem pasażerskim w Polsce oraz wyspy Tamkę i Daliową. Druga z nich, dopiero niedawno zagospodarowana, kusi nowoczesną ażurową, metamorficzną rzeźbą. Jej kształt – zwłaszcza dzieciom, przypominać może wnętrze wielkiej ryby lub szkielet dinozaura. Autorem tego niesamowitego tworu jest, urodzony w 1975 roku, Oskar Zięta.

            O godz. 11.30 dotarliśmy w końcu do placu Gołębiego, gdzie wzięliśmy udział w uroczystym Apelu i dołączyliśmy do Radosnej Parady Niepodległości. Stamtąd doszliśmy do znajdującego się na placu Wolności Miasteczka Harcerskiego ZHR i razem
z grupą znajdujących się tam harcerzy śpiewaliśmy patriotyczne piosenki.

            Do szkoły wróciliśmy cali i szczęśliwi po godz. 14.00.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych

etap II- 22.10.2017
PARK POŁUDNIOWY-27 ha zaliczany do parków krajobrazowych.

W wycieczce wzięło udział 18 osób. W parku oglądaliśmy pomnik Fryderyka Chopina – wielkiego polskiego kompozytora pianisty. Pomnik Fryderyka Chopina wg projektu Jana Kucza odsłonięto w roku 2004.Podziwialiśmy wielkość pomnika, który jest zbudowany z brązu ma wysokość 4 metry, a waży 2,5 tony.  Wojciech Dzieduszycki  powiedział „Nie przepuszczałem, że pomnik będzie aż tak piękny”. Przy pomniku były liczne fotografie, oraz wysłuchaliśmy fragmentu muzyki Chopina.

Następnie bawiliśmy się przez 45 minut na placu zabaw, potem ruszyliśmy spacerkiem po parku. Szukaliśmy ciekawych drzew między innymi tulipanowca amerykańskiego, cypryśnika błotnego, platana , kasztanowca.

Byliśmy jeszcze na spacerze  na trasie  Galeria Dominikańska – Muzeum Architektury- pomnik  Juliusza Słowackiego

Było fajnie i wesoło.

                               Pozdrawiam i zapraszam na następny spacer  w listopadzie.
Bożena Szumowska


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych

etap I -23.092017
-OSSOLINEUM-

Zakład Narodowy im. Ossolińskich- ośrodek kultury polskiej bogaty w zbiory biblioteczne, starodruki- Kopernika, pieśni Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza

Zwiedziliśmy jubileuszową wystawę z okazji 200 -stulecia powstania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Uczestniczyliśmy w grze dydaktycznej, dzięki której poznaliśmy rękopis  Aleksandra Fredry, a także zielnik  Elizy Orzeszkowej. Poznaliśmy założyciela  biblioteki- Józefa Maksymiliana Ossolińskiego – który tak pisał „Wszystkie moje księgi drukowane, rękopisy, zbiory rycin, map,  medali, obrazów, posągów na założenie publicznej biblioteki w mieście  stołecznemu Galicji Lwowie przekazuję i przeznaczam’’1817. Po drugiej wojnie światowej biblioteka została przeniesiona ze Lwowa do Wrocławia.

Ponadto na wycieczce poznaliśmy ulice Świdnicką, Kuźniczą, Szewską oraz Rynek- pręgierz. Szukaliśmy wrocławskie krasnale.

                                               Pozdrawiam i zapraszam na następną wycieczkę
Bożena Szumowska


W nowym roku szkolnym – 2017-2018 ponownie zapraszamy młodsze dzieci na sobotnie spacery po Wrocławiu.

Zajęcia rozwijają wiedzę o Wrocławiu, regionie, mieszkańcach, kulturze, gospodarce.

Odbywają się raz w miesiącu.

Zajęcia prowadzi i przyjmuje zapisy p. Bożena Szumowska.


ROK SZKOLNY 2016/2017

aparat


czerwiec 2017
WOKÓŁ RYNKU

VII etap spacerów po Wrocławiu dla najmłodszych odbył się wokół Rynku. Na spacer zaprosiliśmy rodziców. Na ul. Oławskiej pokłoniliśmy się Chopinowi, następnie weszliśmy na wieżę Kościoła Garnizonowego św. Elżbiety, skąd oglądaliśmy panoramę Wrocławia. Byliśmy na najstarszej uliczce we Wrocławiu – Jatki, gdzie oglądaliśmy zajęcia plastyczne ze szkła. Widzieliśmy Uniwersytet Wrocławski – salę Oratorium Marianum. Udaliśmy się również na dziedziniec Biblioteki Ossolineum. W czasie wycieczki poszukiwaliśmy też Wrocławskich Krasnali.

Bożena Szumowska


13 maja 2017
MUZEUM FIGUR WOSKOWYCH

Oglądaliśmy postacie z bajek i filmów

Braliśmy udział w zajęciach ceramicznych

Spacerowaliśmy wzdłuż fosy nieopodal Muzeum Narodowego

Zapoznaliśmy się z makietą grodu Wrocławia

Bożena Szumowska


25 marca 2017
KOLEJKOWO

25 marca byliśmy na Dworcu Świebodzkim, gdzie znajduje się muzeum „Kolejkowo”. Zobaczyliśmy między innymi makiety rynku Wrocławia, dworca kolejowego w Karpaczu, krajobrazy Karkonoszy, gospodarstwo rolne.
Oglądaliśmy również Forum Muzyki, gmach Opery i byliśmy ponownie na Mostku Czarownic

Bożena Szumowska


4 marca 2017
W POSZUKIWANIU BRAMY KLUSKOWEJ

Spacer po Ostrowiu Tumskim – zwiedzanie Katedry, Muzeum Archeologicznego, Kościoła NMP na Piasku – wyspy, mosty – Tumski, Młyńskie, Hala Targowa.

Bożena Szumowska


28 stycznia 2017

SkyTower
Dworzec główny


Poznajemy Muzeum Archeologiczne

10:00 – zbiórka przed szkołą
10:05-10:40 – przejazd tramwajem do muzeum
10:40-12:00 – zwiedzanie muzeum przy. ul. Cieszyńskiego
12:00-13:30 – spacer na wrocławski Rynek (oglądamy Most Pomorski i Uniwersytecki, jarmark świąteczny w Rynku)
13:30-14:00 – przejazd na Biskupin
14: – zakończenie wycieczki

Każdy uczeń powinien posiadać 2 bilety ulgowe oraz legitymację szkolną

Pozdrawiam
organizator wycieczki
Bożena Szumowska


15 października 2016

Most Czarownic
najwyższa wieża kościelna
kamienice
ulice wokół Rynku
Pręgierz Wrocławski

Comments are closed.

Click to listen highlighted text!