Witamy na stronie SP91   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie SP91

Dlaczego warto?

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo istotną rolę w życiu każdego człowieka, szczególnie w odniesieniu do dzieci. Młody człowiek ćwicząc i bawiąc się, nabywa nowych umiejętności i wiadomości. Uczestnicząc systematycznie w zajęciach sportowych, uczeń będzie odnosił wiele korzyści, owocujących bardziej harmonijnym rozwojem, tężyzną fizyczną i lepszym zdrowiem.

Mając na uwadze zdrowie dzieci, wynikające z uprawiania aktywności fizycznej, chcemy utworzyć klasę sportową o profilu szermierczym i taekwondo olimpijskiego.

Szermierka jest dyscypliną sportową, która kształtuje i rozwija cechy psycho-fizyczne dziecka, stymulując jego prawidłowy rozwój. Kształtuje i rozwija sprawność czynnościowo-ruchową ustroju, szybkość, siłę, wytrzymałość, trafność reakcji, spostrzegawczość, orientację, pamięć, szybkość podejmowania decyzji, zręczność i gibkość. Ponadto uczy myślenia, rozwija poczucie obowiązku i systematyczności w pracy oraz szacunku dla innych osób. Szermierka „usuwa bóle, smutki i choroby, pozbawia choleryczności, melancholii i zgubnego zarozumialstwa, daje oddech, doskonałe zdrowie i długie życie”. (George Silver) Tłum. Zbigniew Czajkowski.

Taekwondo olimpijskie zadebiutowało w 24 Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w turnieju pokazowym w roku 1988. Jako pełnoprawna dyscyplina olimpijska zostało uznane w 1994 r. w trakcie 103 Zgromadzenia Ogólnego MKOL w Paryżu. Na Olimpiadzie w Sydney w roku 2000 rozdano pierwsze oficjalne medale w tej dyscyplinie. Od tego momentu notuje się duże zainteresowanie tą dyscypliną. W Polsce, aby zapewnić uzdolnionej młodzieży możliwość szkolenia na odpowiednim poziomie powołano klasy sportowe szkolące zawodników w taekwondo olimpijskim. Celem szkolenia dzieci, uzdolnionej sportowo w taekwondo olimpijskim jest jasne określenie sposobów kształtowania ich cech fizycznych i psychicznych, oraz wyposażenia ich w taki zasób umiejętności technicznych i taktycznych, które doprowadzą szkolnych zawodników do mistrzostwa sportowego, oraz ich znaczących sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej w taekwondo olimpijskim.

Na powodzenie tego programu będzie miała wpływ współpraca z sekcją szermierczą i taekwondo olimpijskiego Klubu Sportowego AZS-AWF Wrocław.

Comments are closed.

Click to listen highlighted text!